Пам’яті мистецтвознавиці Людмили Лисенко

28 жовтня 2021 року пішла з життя мистецтвознавиця Людмила Лисенко. Вона була справжнім другом Канівського міжнародного скульптурного симпозіуму. На пам’ять про цю талановиту людину ми публікуємо її лекцію у рамках симпозіуму 2019-го року, а також згадуємо фрагменти наших розмов із Людмилою. 


Усе, що можна сказати в скульптурі вже сказано. ХХ століття було найпродуктивнішим у цьому плані. ХХІ століття додає супертехнології, неймовірний наклад робіт, але коли ти повертаєшся до історії скульптури, пошуку її мов художниками, то розумієш, що ми сьогодні – ті самі люди, що й скульптури палеоліту чи античності.

Проте раніше скульптури були більш тілесними. Я оплакую, що сьогодні роблять голови. Жауме Пленса задає таку моду, що ми начебто відмовляємося від своєї тілесності. Цей інтелектуальний світ технологій ніби відбирає у людини тіло. Яким ми також можемо насолоджуватися. 

Мова Сходу сьогодні під’єднується до західної скульптури, і виникає нова цікава мова, де немає людини, але є медитація, є мрії про сходження.

На скульптурі Мікеланджело «П’єта Ронданіні» закінчувався цілий етап скульптури. Ця робота незавершена, але ця незавершеність дуже сподобалася ХХ століттю, який почав писати свою історію скульптури від початку. 

Мікеланджело «П’єта Ронданіні», 1552–1564. Джерело

Огюст Роден спустив скульптуру на землю, без п’єдесталу. Сьогодні скульптури з нами – ми можемо їх торкатися, вони стоять разом із нами. Це неймовірно скоротило дистанцію. Сьогодні скульптор розповідає про свій задум детально, просто коментуючи свою мову – дякуємо за це Родену. 

Піонери скульптури ХХ століття за зразок обрали не Венеру Мілоську чи Аполлона Бельведерського, а умовне поняття «примітивного мистецтва». Академічна школа зрозуміла, що її мова не єдино можлива в цьому світі. 

Я завжди кажу, що скульптуру потрібно дивитися наживо, не на зображенні. У вас підіймається моторика, вмикається все тіло в її сприйняття – коли це хороша скульптура. Але якщо будуть тільки концепції та голова…

Жахливо, але в людській історії мілітаризація (геометричне) призводить до війни, а вітальність – життя людини – знищується. Тому в ХХ столітті була певна боротьба між геометричністю та вітальністю в скульптурі. Але сьогодні наші скульптори можуть спокійно переходити з геометричної мови на вітальну, адже робота з каменем вже є доторком до природи. 

Продовження про історію сучасної скульптури дивіться в записі лекції:  


Людмила Лисенко про Канівський міжнародний скульптурний симпозіум у 2019 році:

Художники Канівського симпозіуму – трохи аутсайдери у своїх країнах. Таких митців обов’язково потрібно знаходити, хоча це й складно. Вони не біжать за курсом, а «западають». Наприклад, такі скульптори як Аніш Капур схожі на вчених, а не на художників. Вони не митці в тому сенсі, що не романтики або аутсайдери. У них все технологічно, а технології переважають над мистецтвом.

Натомість у Юрія Сташківа, засновника ЧервонеЧорне, є амбіція: навіть у тих самотніх зірок світу, котрих він знаходить, має бути можливість створити те, що вони ніколи не зможуть зробити у своїй країні. Надзвичайно важливо, що ці скульптори потрапляють у якесь інше середовище та починають інакше думати про цей простір.

Так, Радянський Союз для них завжди був страховиськом, а нас від нього не відділяли. Якщо скульптура стане технологічною, то всіх нюансів вона не розповість. А коли вона тактильна, то може відкрити ці людські коди та буде цікавою комунікацією. Особливо в такому затишному просторі, як Канів, де ти маєш відпочивати в гарному сенсі.

Скульптура може стримати руйнівні процеси в людині та зберегти людяність, те, що називається банальним словом «гуманізм»

Певно, Канів – це геній місця, адже розкриває нашу тактильну пам’ять. Людина приїжджає, а місце з нею щось робить. Зрозуміло, можна перед симпозіумом усе наперед розпланувати, а можна приїхати та вирішувати безпосередньо на місці. Ось такі дива я очікую від симпозіуму – не те, що художник приїхав і нашвидкуруч щось зробив за попередніми намітками, а контакту з людьми навколо та місцевістю.

Мені здається, що колись саме в Каневі буде написана нова сторінка в історії української скульптури.